Транспорт
Самолет Кения
Кения - От двете страни на екватора
Принтирай
Продължителност
10 дни /
7 нощувки Маршрут
София – Истанбул - Ол Педжета – Суийтуотърс / Самбуру – Абърдеър – езерото Накуру – Масай Мара – Найроби – Истанбул – София Дати на отпътуване
Код на оферта
58082
Цени от
Запитване
6920лв.
Програма
Допълнителна информация
05.06.2024 1 ден София →
В 15:45 ч. полет TK1032 от София за Истанбул. 19:05 пристигане в Истанбул.
06.06.2024 2 ден Истанбул → Найроби – Резервата Ол Педжета (165 км)
В 19:05 ч. полет TK 637 от Истанбул, пристигане в Найроби в 01:50 ч.
Посрещане и отпътуване на юг по живописния път към планината Кения, по пътя ще направим кратки спирки за наблюдение на дивите животни. Пристигане в лагера Суийтуотърс за обяд. По-късно следобед продължаваме със следобедно сафари в резервата. Ако имаме късмет още първия ден може да срещнем Голямата петорка и няколко вида шимпанзета, които са изчезващ вид. Връщане в лоджа за вечеря и нощувка.
07.06.2024 3 ден Резервата Самбуру (165 км) (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване към планината Кения и Суийтуотърс (330км/5ч). При Нанюки прекосяваме екватора, който разделя Кения почти през средата. Тук може да се снимате стъпили с едния крак в северното, с другия – в южното полукълбо. Докато сме на екватора и над главите ни грее ярко слънце, пред нас е покритата със сняг планина Кения – невероятна гледка в тропиците. Пристигане и настаняване в лоджа. Обяд. Следобед излизаме на сафари. Ще видим черния носорог Морани и ще посетим приюта за шимпанзета. Резерватът Суийтуотърс е разположен на екватора, на 1810 м., в подножието на планината Кения и през него протича река Уасо Ниеро (кафява вода). Тук е единственият по рода си приют за шимпанзета, спасени от конфликти в района на големите езера. В момента в резервата живеят 35 шимпанзета, за които се полага 24-часова ветеринарна грижа. Те имат определени часове за хранене, прекарват времето си през деня в проучване, катерене, общуване и разходки, а през нощта се връщат в закритите си заграждения. Когато са готови, шимпанзетата се въвеждат в една от двете големи групи, които живеят в резервата, разделен от река Уасо Ниеро. Тя преминава през северните резервати, създавайки оазис от зеленина, а водите й привличат дивите животни към бреговете: огромни стада слонове, които през сухия период копаят с хоботите си дълбоки дупки по брега на реката, търсейки вода; лъвове; леопарди; жирафи; зебри; камили; кози и др. Тук се срещат видове, които населяват само сухите части на северна Кения (н.р. антилопа геренук, която се изправя на задните си крака, за да се храни). Вечеря и нощувка.
08.06.2024 4 ден Резервата Самбуру (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Днес ни предстоят две невероятни сафарита. Често по залез слънце се наблюдават леопардите обитаващи резервата. Вечеря. Нощувка.
09.06.2024 5 ден Самбуру – Абърдеър 185 км (закуска, обяд, вечеря)
Рано сутринта сафари. Тръгване за Абърдеър . Планинската верига Абърдеър започва от Найроби, простира се на 160 км. до най-източната част на Големия разлом, а най-високата ѝ част е 3998 м. Абърдеър е национален парк под закрилата на ЮНЕСКО. Територията на парка съществува на картите от 1953 г., когато принцеса Елизабет става Кралица на Англия докато е на сафари тук. Целогодишно климатът е влажен, а природата е омагьосваща – красиви водопади, древни гори, леденостудени потоци и блатисти местности ‒ дом на застрашения от изчезване черен носорог. Много от видовете не се срещат другаде. Тук може да се видят 52 от общо 67 вида редки животни, които обитават африканските тропически планини като антилопата бонго, гигантското африканско диво прасе, африканската златна котка, има редки птици и влечуги. Павианът и маймуните колобус и сайкс също обитават тези места. Има хиени, биволи, слонове и гепарди, които излизат на лов вечер. Пътят, по който минаваме, е разположен на 3350 м. и ще видим странни растения – мутанти, характерни само за тези места. Пристигане за обяд в Aberdare Country Club. Трансфер и настаняване в The Ark Сафарито тук е необикновено – дивите животни се наблюдават от терасата на лоджа. Вечеря и нощувка.
10.06.2024 6 ден Абърдеър – езерото Накуру 145 км (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване към долината на езерата, разположена около Големият разлом, видим от Луната. Този природен феномен е едно от геологическите чудеса на планетата ни и представлява огромна цепнатина, образувана преди повече от 35 млн. години, която се простира от Сирия в Югоза-падна Азия и преминава през Мозамбик в Източна Африка надолу по Африканския континент. Най-красивата ѝ част е в Кения и е заобиколена от спящи вулкани и езера, които привличат милиони птици и животни. Минаване покрай Маунт Лонгонот ‒ кратер на спящ вулкан, обграден от вулканич-ни каньони. Кратък престой на красивия водопад Томсън. Пристигане за обяд в лоджа на езерото Накуру ‒ рай за любителите на птици. Срещат се около 450 вида, сред които фламинго, корморани, пеликани, сини рибарчета, щъркели, орли и други птици, хранещи се с риба. Ако имаме късмет, ще наблюдаваме уникален спектакъл, изпъстрен с феерия от багри ‒ стотици фламинго, които като пулсиращ розов килим покриват езерото - един от най-популярните изгледи от Кения. Екологичното разнообразие е огромно – има 56 вида бозайници, включително редкия бял носорог, хипопотами, павиани, глигани, диви прасета, зебри, биволи, застрашения Ротшилдски жираф и др. Този район предлага една от най-добрите възможности да се види гепард, готвещ се да улови плячката си при залез слънце, има и няколко огромни лъва. В късния следобед – сафари. Вечеря и нощувка.
11.06.2024 7 ден езерото Накуру – Масай Мара 200 км. (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване за Масай Мара. Пристигане за обяд в лоджа на националния резерват Масай Мара ‒ най-големият резерват в Африка с площ от 1519 кв. км. Той е разположен в югозападната част на Кения и се явява естествено продължение на долината Серенгети в Танзания. Покрит е от савана, открити равнини и крайречни гори, обитавани от 80 вида млекопитаещи: зебри, жирафи, газели, антилопи, хиени, чакали, пантери, маймуни и хиляди птици. Най-голям интерес представлява “Голямата петорка” – слон, лъв, бивол, хипопотам и носорог, а най-грандиозният природен спектакъл е “голямата миграция от Серенгети”. Два пъти в годината стотици хиляди антилопи, газели, зебри, слонове, биволи и други стадни видове мигрират на север през юни и обратно на юг през октомври. Тези придвижвания са известни като Великото преселение и представляват впечатляваща гледка – хоризонтът се покрива от зебри, над 1.3 млн. антилопи гну и други животни. Голяма част от тях стават жертва на лъвове, хиени и крокодили. В късния следобед – сафари. Вечеря и нощувка.
12.06.2024 8 ден Масай Мара (закуска, обяд, вечеря)
13.06.2024 9 ден Масай Мара – Найроби (закуска)
Закуска. Отпътуване за Найроби (280 км/5ч). Попътен престой за обяд (заплаща се на място). Следобед пристигане, кратка обиколка на Найроби и спиране на място, откъдето се открива красива панорама към целия град. Екскурзия до Центъра за жирафи, основан с цел да се защити застрашения Ротшилдски жираф, който се среща само в Източна Африка. Той е създаден през 1979 г. от Джок Лесли Мевил, внукът на шотландския граф Кений и съпругата му, които довеждат в имението си Лангата две бебета жирафи и започват програма за отглеждане на жирафи, която има огромен успех. Няколко розмножаващи се двойки са изпратени в кенийските национални паркове. Основната атракция тук е храненето на жирафи от повдигната платформа, но може и да ги погалите, или даже целунете. Вечеря в ресторант Карнивор с богат избор от различни видове меса на шиш, салати, сосове, местния коктейл "дава". Нощувка.
14.06.2024 10 ден Найроби → Истанбул (закуска, обяд)
Трансфер до летището. В 03:30 ч. полет TK 638 от Найроби, пристигане в Истанбул в10:30 ч. 13:35 полет за София. 14:55 пристигане в София.
В 15:45 ч. полет TK1032 от София за Истанбул. 19:05 пристигане в Истанбул.
06.06.2024 2 ден Истанбул → Найроби – Резервата Ол Педжета (165 км)
В 19:05 ч. полет TK 637 от Истанбул, пристигане в Найроби в 01:50 ч.
Посрещане и отпътуване на юг по живописния път към планината Кения, по пътя ще направим кратки спирки за наблюдение на дивите животни. Пристигане в лагера Суийтуотърс за обяд. По-късно следобед продължаваме със следобедно сафари в резервата. Ако имаме късмет още първия ден може да срещнем Голямата петорка и няколко вида шимпанзета, които са изчезващ вид. Връщане в лоджа за вечеря и нощувка.
07.06.2024 3 ден Резервата Самбуру (165 км) (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване към планината Кения и Суийтуотърс (330км/5ч). При Нанюки прекосяваме екватора, който разделя Кения почти през средата. Тук може да се снимате стъпили с едния крак в северното, с другия – в южното полукълбо. Докато сме на екватора и над главите ни грее ярко слънце, пред нас е покритата със сняг планина Кения – невероятна гледка в тропиците. Пристигане и настаняване в лоджа. Обяд. Следобед излизаме на сафари. Ще видим черния носорог Морани и ще посетим приюта за шимпанзета. Резерватът Суийтуотърс е разположен на екватора, на 1810 м., в подножието на планината Кения и през него протича река Уасо Ниеро (кафява вода). Тук е единственият по рода си приют за шимпанзета, спасени от конфликти в района на големите езера. В момента в резервата живеят 35 шимпанзета, за които се полага 24-часова ветеринарна грижа. Те имат определени часове за хранене, прекарват времето си през деня в проучване, катерене, общуване и разходки, а през нощта се връщат в закритите си заграждения. Когато са готови, шимпанзетата се въвеждат в една от двете големи групи, които живеят в резервата, разделен от река Уасо Ниеро. Тя преминава през северните резервати, създавайки оазис от зеленина, а водите й привличат дивите животни към бреговете: огромни стада слонове, които през сухия период копаят с хоботите си дълбоки дупки по брега на реката, търсейки вода; лъвове; леопарди; жирафи; зебри; камили; кози и др. Тук се срещат видове, които населяват само сухите части на северна Кения (н.р. антилопа геренук, която се изправя на задните си крака, за да се храни). Вечеря и нощувка.
08.06.2024 4 ден Резервата Самбуру (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Днес ни предстоят две невероятни сафарита. Често по залез слънце се наблюдават леопардите обитаващи резервата. Вечеря. Нощувка.
- По желание посещение на едно от племената Самбуру.
09.06.2024 5 ден Самбуру – Абърдеър 185 км (закуска, обяд, вечеря)
Рано сутринта сафари. Тръгване за Абърдеър . Планинската верига Абърдеър започва от Найроби, простира се на 160 км. до най-източната част на Големия разлом, а най-високата ѝ част е 3998 м. Абърдеър е национален парк под закрилата на ЮНЕСКО. Територията на парка съществува на картите от 1953 г., когато принцеса Елизабет става Кралица на Англия докато е на сафари тук. Целогодишно климатът е влажен, а природата е омагьосваща – красиви водопади, древни гори, леденостудени потоци и блатисти местности ‒ дом на застрашения от изчезване черен носорог. Много от видовете не се срещат другаде. Тук може да се видят 52 от общо 67 вида редки животни, които обитават африканските тропически планини като антилопата бонго, гигантското африканско диво прасе, африканската златна котка, има редки птици и влечуги. Павианът и маймуните колобус и сайкс също обитават тези места. Има хиени, биволи, слонове и гепарди, които излизат на лов вечер. Пътят, по който минаваме, е разположен на 3350 м. и ще видим странни растения – мутанти, характерни само за тези места. Пристигане за обяд в Aberdare Country Club. Трансфер и настаняване в The Ark Сафарито тук е необикновено – дивите животни се наблюдават от терасата на лоджа. Вечеря и нощувка.
10.06.2024 6 ден Абърдеър – езерото Накуру 145 км (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване към долината на езерата, разположена около Големият разлом, видим от Луната. Този природен феномен е едно от геологическите чудеса на планетата ни и представлява огромна цепнатина, образувана преди повече от 35 млн. години, която се простира от Сирия в Югоза-падна Азия и преминава през Мозамбик в Източна Африка надолу по Африканския континент. Най-красивата ѝ част е в Кения и е заобиколена от спящи вулкани и езера, които привличат милиони птици и животни. Минаване покрай Маунт Лонгонот ‒ кратер на спящ вулкан, обграден от вулканич-ни каньони. Кратък престой на красивия водопад Томсън. Пристигане за обяд в лоджа на езерото Накуру ‒ рай за любителите на птици. Срещат се около 450 вида, сред които фламинго, корморани, пеликани, сини рибарчета, щъркели, орли и други птици, хранещи се с риба. Ако имаме късмет, ще наблюдаваме уникален спектакъл, изпъстрен с феерия от багри ‒ стотици фламинго, които като пулсиращ розов килим покриват езерото - един от най-популярните изгледи от Кения. Екологичното разнообразие е огромно – има 56 вида бозайници, включително редкия бял носорог, хипопотами, павиани, глигани, диви прасета, зебри, биволи, застрашения Ротшилдски жираф и др. Този район предлага една от най-добрите възможности да се види гепард, готвещ се да улови плячката си при залез слънце, има и няколко огромни лъва. В късния следобед – сафари. Вечеря и нощувка.
11.06.2024 7 ден езерото Накуру – Масай Мара 200 км. (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване за Масай Мара. Пристигане за обяд в лоджа на националния резерват Масай Мара ‒ най-големият резерват в Африка с площ от 1519 кв. км. Той е разположен в югозападната част на Кения и се явява естествено продължение на долината Серенгети в Танзания. Покрит е от савана, открити равнини и крайречни гори, обитавани от 80 вида млекопитаещи: зебри, жирафи, газели, антилопи, хиени, чакали, пантери, маймуни и хиляди птици. Най-голям интерес представлява “Голямата петорка” – слон, лъв, бивол, хипопотам и носорог, а най-грандиозният природен спектакъл е “голямата миграция от Серенгети”. Два пъти в годината стотици хиляди антилопи, газели, зебри, слонове, биволи и други стадни видове мигрират на север през юни и обратно на юг през октомври. Тези придвижвания са известни като Великото преселение и представляват впечатляваща гледка – хоризонтът се покрива от зебри, над 1.3 млн. антилопи гну и други животни. Голяма част от тях стават жертва на лъвове, хиени и крокодили. В късния следобед – сафари. Вечеря и нощувка.
12.06.2024 8 ден Масай Мара (закуска, обяд, вечеря)
- По желание, сафари с балон над Масай Мара (включва: трансфер, 1-часов полет с балон, след полета – шампанско, английска закуска в буша и сертификат). Рано сутринта сафари. Късна закуска. Почивка. Обяд. В късния следобед – отново сафари. Вечеря и нощувка.
13.06.2024 9 ден Масай Мара – Найроби (закуска)
Закуска. Отпътуване за Найроби (280 км/5ч). Попътен престой за обяд (заплаща се на място). Следобед пристигане, кратка обиколка на Найроби и спиране на място, откъдето се открива красива панорама към целия град. Екскурзия до Центъра за жирафи, основан с цел да се защити застрашения Ротшилдски жираф, който се среща само в Източна Африка. Той е създаден през 1979 г. от Джок Лесли Мевил, внукът на шотландския граф Кений и съпругата му, които довеждат в имението си Лангата две бебета жирафи и започват програма за отглеждане на жирафи, която има огромен успех. Няколко розмножаващи се двойки са изпратени в кенийските национални паркове. Основната атракция тук е храненето на жирафи от повдигната платформа, но може и да ги погалите, или даже целунете. Вечеря в ресторант Карнивор с богат избор от различни видове меса на шиш, салати, сосове, местния коктейл "дава". Нощувка.
14.06.2024 10 ден Найроби → Истанбул (закуска, обяд)
Трансфер до летището. В 03:30 ч. полет TK 638 от Найроби, пристигане в Истанбул в10:30 ч. 13:35 полет за София. 14:55 пристигане в София.
Програма
05.06.2024 1 ден София →
В 15:45 ч. полет TK1032 от София за Истанбул. 19:05 пристигане в Истанбул.
06.06.2024 2 ден Истанбул → Найроби – Резервата Ол Педжета (165 км)
В 19:05 ч. полет TK 637 от Истанбул, пристигане в Найроби в 01:50 ч.
Посрещане и отпътуване на юг по живописния път към планината Кения, по пътя ще направим кратки спирки за наблюдение на дивите животни. Пристигане в лагера Суийтуотърс за обяд. По-късно следобед продължаваме със следобедно сафари в резервата. Ако имаме късмет още първия ден може да срещнем Голямата петорка и няколко вида шимпанзета, които са изчезващ вид. Връщане в лоджа за вечеря и нощувка.
07.06.2024 3 ден Резервата Самбуру (165 км) (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване към планината Кения и Суийтуотърс (330км/5ч). При Нанюки прекосяваме екватора, който разделя Кения почти през средата. Тук може да се снимате стъпили с едния крак в северното, с другия – в южното полукълбо. Докато сме на екватора и над главите ни грее ярко слънце, пред нас е покритата със сняг планина Кения – невероятна гледка в тропиците. Пристигане и настаняване в лоджа. Обяд. Следобед излизаме на сафари. Ще видим черния носорог Морани и ще посетим приюта за шимпанзета. Резерватът Суийтуотърс е разположен на екватора, на 1810 м., в подножието на планината Кения и през него протича река Уасо Ниеро (кафява вода). Тук е единственият по рода си приют за шимпанзета, спасени от конфликти в района на големите езера. В момента в резервата живеят 35 шимпанзета, за които се полага 24-часова ветеринарна грижа. Те имат определени часове за хранене, прекарват времето си през деня в проучване, катерене, общуване и разходки, а през нощта се връщат в закритите си заграждения. Когато са готови, шимпанзетата се въвеждат в една от двете големи групи, които живеят в резервата, разделен от река Уасо Ниеро. Тя преминава през северните резервати, създавайки оазис от зеленина, а водите й привличат дивите животни към бреговете: огромни стада слонове, които през сухия период копаят с хоботите си дълбоки дупки по брега на реката, търсейки вода; лъвове; леопарди; жирафи; зебри; камили; кози и др. Тук се срещат видове, които населяват само сухите части на северна Кения (н.р. антилопа геренук, която се изправя на задните си крака, за да се храни). Вечеря и нощувка.
08.06.2024 4 ден Резервата Самбуру (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Днес ни предстоят две невероятни сафарита. Често по залез слънце се наблюдават леопардите обитаващи резервата. Вечеря. Нощувка.
09.06.2024 5 ден Самбуру – Абърдеър 185 км (закуска, обяд, вечеря)
Рано сутринта сафари. Тръгване за Абърдеър . Планинската верига Абърдеър започва от Найроби, простира се на 160 км. до най-източната част на Големия разлом, а най-високата ѝ част е 3998 м. Абърдеър е национален парк под закрилата на ЮНЕСКО. Територията на парка съществува на картите от 1953 г., когато принцеса Елизабет става Кралица на Англия докато е на сафари тук. Целогодишно климатът е влажен, а природата е омагьосваща – красиви водопади, древни гори, леденостудени потоци и блатисти местности ‒ дом на застрашения от изчезване черен носорог. Много от видовете не се срещат другаде. Тук може да се видят 52 от общо 67 вида редки животни, които обитават африканските тропически планини като антилопата бонго, гигантското африканско диво прасе, африканската златна котка, има редки птици и влечуги. Павианът и маймуните колобус и сайкс също обитават тези места. Има хиени, биволи, слонове и гепарди, които излизат на лов вечер. Пътят, по който минаваме, е разположен на 3350 м. и ще видим странни растения – мутанти, характерни само за тези места. Пристигане за обяд в Aberdare Country Club. Трансфер и настаняване в The Ark Сафарито тук е необикновено – дивите животни се наблюдават от терасата на лоджа. Вечеря и нощувка.
10.06.2024 6 ден Абърдеър – езерото Накуру 145 км (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване към долината на езерата, разположена около Големият разлом, видим от Луната. Този природен феномен е едно от геологическите чудеса на планетата ни и представлява огромна цепнатина, образувана преди повече от 35 млн. години, която се простира от Сирия в Югоза-падна Азия и преминава през Мозамбик в Източна Африка надолу по Африканския континент. Най-красивата ѝ част е в Кения и е заобиколена от спящи вулкани и езера, които привличат милиони птици и животни. Минаване покрай Маунт Лонгонот ‒ кратер на спящ вулкан, обграден от вулканич-ни каньони. Кратък престой на красивия водопад Томсън. Пристигане за обяд в лоджа на езерото Накуру ‒ рай за любителите на птици. Срещат се около 450 вида, сред които фламинго, корморани, пеликани, сини рибарчета, щъркели, орли и други птици, хранещи се с риба. Ако имаме късмет, ще наблюдаваме уникален спектакъл, изпъстрен с феерия от багри ‒ стотици фламинго, които като пулсиращ розов килим покриват езерото - един от най-популярните изгледи от Кения. Екологичното разнообразие е огромно – има 56 вида бозайници, включително редкия бял носорог, хипопотами, павиани, глигани, диви прасета, зебри, биволи, застрашения Ротшилдски жираф и др. Този район предлага една от най-добрите възможности да се види гепард, готвещ се да улови плячката си при залез слънце, има и няколко огромни лъва. В късния следобед – сафари. Вечеря и нощувка.
11.06.2024 7 ден езерото Накуру – Масай Мара 200 км. (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване за Масай Мара. Пристигане за обяд в лоджа на националния резерват Масай Мара ‒ най-големият резерват в Африка с площ от 1519 кв. км. Той е разположен в югозападната част на Кения и се явява естествено продължение на долината Серенгети в Танзания. Покрит е от савана, открити равнини и крайречни гори, обитавани от 80 вида млекопитаещи: зебри, жирафи, газели, антилопи, хиени, чакали, пантери, маймуни и хиляди птици. Най-голям интерес представлява “Голямата петорка” – слон, лъв, бивол, хипопотам и носорог, а най-грандиозният природен спектакъл е “голямата миграция от Серенгети”. Два пъти в годината стотици хиляди антилопи, газели, зебри, слонове, биволи и други стадни видове мигрират на север през юни и обратно на юг през октомври. Тези придвижвания са известни като Великото преселение и представляват впечатляваща гледка – хоризонтът се покрива от зебри, над 1.3 млн. антилопи гну и други животни. Голяма част от тях стават жертва на лъвове, хиени и крокодили. В късния следобед – сафари. Вечеря и нощувка.
12.06.2024 8 ден Масай Мара (закуска, обяд, вечеря)
13.06.2024 9 ден Масай Мара – Найроби (закуска)
Закуска. Отпътуване за Найроби (280 км/5ч). Попътен престой за обяд (заплаща се на място). Следобед пристигане, кратка обиколка на Найроби и спиране на място, откъдето се открива красива панорама към целия град. Екскурзия до Центъра за жирафи, основан с цел да се защити застрашения Ротшилдски жираф, който се среща само в Източна Африка. Той е създаден през 1979 г. от Джок Лесли Мевил, внукът на шотландския граф Кений и съпругата му, които довеждат в имението си Лангата две бебета жирафи и започват програма за отглеждане на жирафи, която има огромен успех. Няколко розмножаващи се двойки са изпратени в кенийските национални паркове. Основната атракция тук е храненето на жирафи от повдигната платформа, но може и да ги погалите, или даже целунете. Вечеря в ресторант Карнивор с богат избор от различни видове меса на шиш, салати, сосове, местния коктейл "дава". Нощувка.
14.06.2024 10 ден Найроби → Истанбул (закуска, обяд)
Трансфер до летището. В 03:30 ч. полет TK 638 от Найроби, пристигане в Истанбул в10:30 ч. 13:35 полет за София. 14:55 пристигане в София.
В 15:45 ч. полет TK1032 от София за Истанбул. 19:05 пристигане в Истанбул.
06.06.2024 2 ден Истанбул → Найроби – Резервата Ол Педжета (165 км)
В 19:05 ч. полет TK 637 от Истанбул, пристигане в Найроби в 01:50 ч.
Посрещане и отпътуване на юг по живописния път към планината Кения, по пътя ще направим кратки спирки за наблюдение на дивите животни. Пристигане в лагера Суийтуотърс за обяд. По-късно следобед продължаваме със следобедно сафари в резервата. Ако имаме късмет още първия ден може да срещнем Голямата петорка и няколко вида шимпанзета, които са изчезващ вид. Връщане в лоджа за вечеря и нощувка.
07.06.2024 3 ден Резервата Самбуру (165 км) (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване към планината Кения и Суийтуотърс (330км/5ч). При Нанюки прекосяваме екватора, който разделя Кения почти през средата. Тук може да се снимате стъпили с едния крак в северното, с другия – в южното полукълбо. Докато сме на екватора и над главите ни грее ярко слънце, пред нас е покритата със сняг планина Кения – невероятна гледка в тропиците. Пристигане и настаняване в лоджа. Обяд. Следобед излизаме на сафари. Ще видим черния носорог Морани и ще посетим приюта за шимпанзета. Резерватът Суийтуотърс е разположен на екватора, на 1810 м., в подножието на планината Кения и през него протича река Уасо Ниеро (кафява вода). Тук е единственият по рода си приют за шимпанзета, спасени от конфликти в района на големите езера. В момента в резервата живеят 35 шимпанзета, за които се полага 24-часова ветеринарна грижа. Те имат определени часове за хранене, прекарват времето си през деня в проучване, катерене, общуване и разходки, а през нощта се връщат в закритите си заграждения. Когато са готови, шимпанзетата се въвеждат в една от двете големи групи, които живеят в резервата, разделен от река Уасо Ниеро. Тя преминава през северните резервати, създавайки оазис от зеленина, а водите й привличат дивите животни към бреговете: огромни стада слонове, които през сухия период копаят с хоботите си дълбоки дупки по брега на реката, търсейки вода; лъвове; леопарди; жирафи; зебри; камили; кози и др. Тук се срещат видове, които населяват само сухите части на северна Кения (н.р. антилопа геренук, която се изправя на задните си крака, за да се храни). Вечеря и нощувка.
08.06.2024 4 ден Резервата Самбуру (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Днес ни предстоят две невероятни сафарита. Често по залез слънце се наблюдават леопардите обитаващи резервата. Вечеря. Нощувка.
- По желание посещение на едно от племената Самбуру.
09.06.2024 5 ден Самбуру – Абърдеър 185 км (закуска, обяд, вечеря)
Рано сутринта сафари. Тръгване за Абърдеър . Планинската верига Абърдеър започва от Найроби, простира се на 160 км. до най-източната част на Големия разлом, а най-високата ѝ част е 3998 м. Абърдеър е национален парк под закрилата на ЮНЕСКО. Територията на парка съществува на картите от 1953 г., когато принцеса Елизабет става Кралица на Англия докато е на сафари тук. Целогодишно климатът е влажен, а природата е омагьосваща – красиви водопади, древни гори, леденостудени потоци и блатисти местности ‒ дом на застрашения от изчезване черен носорог. Много от видовете не се срещат другаде. Тук може да се видят 52 от общо 67 вида редки животни, които обитават африканските тропически планини като антилопата бонго, гигантското африканско диво прасе, африканската златна котка, има редки птици и влечуги. Павианът и маймуните колобус и сайкс също обитават тези места. Има хиени, биволи, слонове и гепарди, които излизат на лов вечер. Пътят, по който минаваме, е разположен на 3350 м. и ще видим странни растения – мутанти, характерни само за тези места. Пристигане за обяд в Aberdare Country Club. Трансфер и настаняване в The Ark Сафарито тук е необикновено – дивите животни се наблюдават от терасата на лоджа. Вечеря и нощувка.
10.06.2024 6 ден Абърдеър – езерото Накуру 145 км (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване към долината на езерата, разположена около Големият разлом, видим от Луната. Този природен феномен е едно от геологическите чудеса на планетата ни и представлява огромна цепнатина, образувана преди повече от 35 млн. години, която се простира от Сирия в Югоза-падна Азия и преминава през Мозамбик в Източна Африка надолу по Африканския континент. Най-красивата ѝ част е в Кения и е заобиколена от спящи вулкани и езера, които привличат милиони птици и животни. Минаване покрай Маунт Лонгонот ‒ кратер на спящ вулкан, обграден от вулканич-ни каньони. Кратък престой на красивия водопад Томсън. Пристигане за обяд в лоджа на езерото Накуру ‒ рай за любителите на птици. Срещат се около 450 вида, сред които фламинго, корморани, пеликани, сини рибарчета, щъркели, орли и други птици, хранещи се с риба. Ако имаме късмет, ще наблюдаваме уникален спектакъл, изпъстрен с феерия от багри ‒ стотици фламинго, които като пулсиращ розов килим покриват езерото - един от най-популярните изгледи от Кения. Екологичното разнообразие е огромно – има 56 вида бозайници, включително редкия бял носорог, хипопотами, павиани, глигани, диви прасета, зебри, биволи, застрашения Ротшилдски жираф и др. Този район предлага една от най-добрите възможности да се види гепард, готвещ се да улови плячката си при залез слънце, има и няколко огромни лъва. В късния следобед – сафари. Вечеря и нощувка.
11.06.2024 7 ден езерото Накуру – Масай Мара 200 км. (закуска, обяд, вечеря)
Закуска. Отпътуване за Масай Мара. Пристигане за обяд в лоджа на националния резерват Масай Мара ‒ най-големият резерват в Африка с площ от 1519 кв. км. Той е разположен в югозападната част на Кения и се явява естествено продължение на долината Серенгети в Танзания. Покрит е от савана, открити равнини и крайречни гори, обитавани от 80 вида млекопитаещи: зебри, жирафи, газели, антилопи, хиени, чакали, пантери, маймуни и хиляди птици. Най-голям интерес представлява “Голямата петорка” – слон, лъв, бивол, хипопотам и носорог, а най-грандиозният природен спектакъл е “голямата миграция от Серенгети”. Два пъти в годината стотици хиляди антилопи, газели, зебри, слонове, биволи и други стадни видове мигрират на север през юни и обратно на юг през октомври. Тези придвижвания са известни като Великото преселение и представляват впечатляваща гледка – хоризонтът се покрива от зебри, над 1.3 млн. антилопи гну и други животни. Голяма част от тях стават жертва на лъвове, хиени и крокодили. В късния следобед – сафари. Вечеря и нощувка.
12.06.2024 8 ден Масай Мара (закуска, обяд, вечеря)
- По желание, сафари с балон над Масай Мара (включва: трансфер, 1-часов полет с балон, след полета – шампанско, английска закуска в буша и сертификат). Рано сутринта сафари. Късна закуска. Почивка. Обяд. В късния следобед – отново сафари. Вечеря и нощувка.
13.06.2024 9 ден Масай Мара – Найроби (закуска)
Закуска. Отпътуване за Найроби (280 км/5ч). Попътен престой за обяд (заплаща се на място). Следобед пристигане, кратка обиколка на Найроби и спиране на място, откъдето се открива красива панорама към целия град. Екскурзия до Центъра за жирафи, основан с цел да се защити застрашения Ротшилдски жираф, който се среща само в Източна Африка. Той е създаден през 1979 г. от Джок Лесли Мевил, внукът на шотландския граф Кений и съпругата му, които довеждат в имението си Лангата две бебета жирафи и започват програма за отглеждане на жирафи, която има огромен успех. Няколко розмножаващи се двойки са изпратени в кенийските национални паркове. Основната атракция тук е храненето на жирафи от повдигната платформа, но може и да ги погалите, или даже целунете. Вечеря в ресторант Карнивор с богат избор от различни видове меса на шиш, салати, сосове, местния коктейл "дава". Нощувка.
14.06.2024 10 ден Найроби → Истанбул (закуска, обяд)
Трансфер до летището. В 03:30 ч. полет TK 638 от Найроби, пристигане в Истанбул в10:30 ч. 13:35 полет за София. 14:55 пристигане в София.
Допълнителна информация
Хотели по програмата или подобни:
дати | престой | град | хотел |
06.06-07.06 | 1н | Ол Пeджета | Sweetwaters Tented Camp |
07.06-09.06 | 2н | Самбуру | Sarova Shaba Camp |
09.06-10.06 | 1н | Абърдеър | The Ark / Treetops Lodge – Tree Hotel |
10.06-11.06 | 1н | Накуру | Lake Nakuru Sopa Lodge |
11.06-13.06 | 2н | Масай Мара | Mara Sopa Lodge |